Haydaa ne şimdi bu güvenlik soruşturması?

Merhaba,
Aynı iş yerinde epeydir çalışıyorum, küçük bir danışmanlık şirketi olduğundan ve projelerde genelde şirket ortakları ile beraber çalıştığımızdan mütevellit alışkın olduğumuz anlamda bir çalışan-patron ayrımı yok diyebilirim.
3 sene önce bir projede(müşteride) çalışmıştım, 2 kişi sorumluyduk benim üzerine çalıştığım süreçlerden. Neyse projeden sonra destek işlerinde de yer aldım. Geçenlerde mesai gerektiren bir iş çıktı ve ben nasıl bu işten yırtsam diye düşünürken sürpriiiz ben, diğer arkadaş ve şirketten birkaç arkadaş, hatta projede hiç yer almamış başka kişilerde de dahil olmak üzere üç beş insan kesinlikle müşteri tarafından istenmiyormuşuz bunu öğrendik. Kapıdan içeri dahi sokmazlarmış bizi, zira güvenlik soruşturmasından geçememişiz. Pazar mesaisinden yırttığıma bir anlığına sevindim ama düşündükçe sinir bastı.
Süreçlerinizi dizayn etmişiz, o dönem için pek çok datanızı paylaşmışsınız, ben nasıl bir zarara sebep oldum da acaba sizin güvenlik soruşturmanızdan geçemiyorum!
Ayrıca bu soruşturmanın çerçevesi nedir, neye bakılır mesela?Hangi kriterlerle yapılır, kime hesap verilir?Kim yapar ya da?Nasıl bir güvenlik testinden geçmiştir bu insanlar?
Şimdi ben baya “normal normal” çalışan bir insanken, işimle ilgili bir sıkıntı bana iletilmemişken, kimin neye göre yaptığı belli olmayan, insanları eleyen, işinden eden bu uygulama hakkında muhatabım kimdir?Yani itiraz edeceğim diyelim ama kime?

Bu uygulamayı son zamanlarda çok fazla duymaya başladım. Şeffaflıktan tamamen uzak, sınırları çizgisi belli olmayan, neye göre yapıldığı belli olmayan bir uygulama nasıl sürdürülebilir aklım almıyor!Bence bu çalışma hakkına, o hakkına bu hakkına aykırı bir uygulama bence. Benim çalıştığım şirkette bu sorun edilmedi ama başka bir yerde işimden olabilirdim, insanlar beni dışlayabilirdi, şu olabilirdi, bu olabilirdi. Yani ben bir şekilde cezalandırabilirdim ama suçum ne, neye dayanarak ispat edildi, iddia makamı kim belli değil!

5 Beğeni

Bu başlık pek ilgi çekmemiş, tek benim karşıma çıkıyor herhalde:)
Tam da yeni yeni cv’mi tazelemiş iş aramaya başlamışken, ülkemizin standartları üzerinde bir firmada çalışan bir arkadaşımdan, gayet bana uygun hatta kısa kalan bir pozisyon ilanı geldi. İstersem önerebileceğini söyledi, takım lideri giibi birşey.
Ben de ilk başta sevindim, çok isteyeceğim bir iş değil ama mevcut işimden gına gelmiş falan. Güvenlik soruşturmalarından insanların geçemediğini de bildiğim bir yer, hatta sosyal medya paylaşımları sebebiyle işten atılmalar falan da kulağıma gelmişti. O da bana, tedbir olsun diye facebook’umu biraz temizleyebileceğimi söyledi. İyi de yani nasıl çalışacağız öyle bir yerde? Dedim ben istemem gerek yok. Sözümün arkasındayım gibi bir hikayeden bile değil ama cidden nasıl çalışacağım öyle bir yerde? Şimdi kendi sosyal medyamı temizleyim, yarın eşimden dostumdan akrabamdan bunu talep edeyim, aman gözünü seveyim böyle laflar etme falan. E zaten bi kafesin içinde çırpınıp duruyormuş gibi hissediyorum, iş hayatı yeterince zor. Valla hiç gerek yok, hele de işim gücüm varken. Bazı mecburiyetler anlaşılabilir ama yok hocam ben almayım, görüşmeye gitmeyi bile düşünmüyorum

2 Beğeni

Zaten iş yaşantısı yeterince hayatını kısıtlıyorken bir de dışarıda kısıtlanmak çok sinir bozucu.Ne kadar büyük olursa olursa özgürlüğünü kısıtlayan ,paylaşımlarına bile karışan bir firmada çalışmaman en mantıklısı,en azından ben öyle yapıyorum .

1 Beğeni

@Lumulumuley, @Miyendisbiri ikinize de katılıyorum. Sade patronlukları yetiyor, faşist patronluğu hiç çekmeye niyetim yok benim de. Yerin dibine batsın öyle iş yerleri.

Aklıma bişey takıldı @Lumulumuley, tamam adını vermeyelim ama ipucu olsun diye soruyorum. bu şirketin Ensar Vakfı’yla bir ilişkisi var mıydı?

1 Beğeni

Ahahaha evet ensar vakfiyla yakinen ilişkisi var diye duydum ben de :))
Tabi bu arada, bana bunu soyleyen arkadaşın bu rahatlığı mı deyim ne deyim,o da beni şok etmiyor değil. Ise girmek için bunları yapiyorsun, hadi buna bişey demeyeyim, sartlar diyelim de insan biraz hicap duyar ya

1 Beğeni

Aynı şirket hakkında benzer başka hikayeler de duymuştum, tahmin etmek zor olmadı…