Esnek çalışma saatleri

pazartesi sendromu beni kesmiyor artık
salı çarşamba perşembe…
8-6 mesaili çalışmaya uyum sağlayamayan biri olarak iş değiştirmeye bağımlı oldum.
6 ay dolunca semptomlar görülmeye başlıyor.
evet pek tercih edilmeyen çalışan profili.
benim esnekten anladığım istediğin zaman gidip çıkabildiğin bir iş sanırım.
bu kritere uygun ofis sahipleri bana başvurabilirler…

4 Beğeni

bizim iş yerinde yakın zamanda “esnek çalışma” uygulaması başladı.
belli bir çekirdek saat dilimi belirlemişler, 9:30 - 16:30 saatleri arası iş yerinde bulunmak yine zorunlu.
bunlar dışında ister erken gel erken çık, ister geç gel geç çık. haftalık 45 saati bir şekilde tamamlamak gerekiyor.
iyi bir uygulama gibi duruyor, şimdilik zararını değil faydasını gördük.

tabi bunu bir lütuf gibi vermediler. yıllardır bizim iş yerindeki tüm arkadaşların ısrarlı bir talebi vardı. bir noktadan sonra bu talebi karşılamak zorunda kaldı patronlar.

45 saatin çok fazla olduğunu eleştirme hakkımı saklı tutarak bir örnek olması açısından paylaşıyorum :slight_smile:

2 Beğeni

bence nispeten daha makul bu.
kabul ettirmiş olmanız çok iyi.
aslında benim aradığım “bugün evden çalışmak istiyorum” gibi birşey biraz

2 Beğeni

evden çalışmaya izin verilen kimi iş yerleri de var bildiğim kadarıyla. mesela yazılımcı bir arkadaşımın haftada bir gün evden çalışma hakkı vardı.
uğruna mücadele edilebilir bir konu gibi duruyor :smiley:

1 Beğeni

Ben de esnek saat uygulaması olan bi firmada çalışmıştım. Sabah işe geç kaldım, kart basamadım derdinin olmaması ya da akşam trafiğe kalmamak için yarım saat erken çıkayım kafası nispeten daha ozgur hissettiriyor. Tabi amiriniz arızaysa esnek saat uygulaması bi işe yaramayabilir! Bi de fazla çalışma saatleri birikince toplu izin ya da izin ucreti hak etme konusu da pek tabi ki kıymetli bir husus.

2 Beğeni

daha önce çalıştığım firmada patron hanfendiler saat 10’da toplantı yapar, bize de “siz belki lazım olursunuz” der bizi 12’ye kadar bekletirdi. saat 12’de de gidebilirsiniz" derdi dalga geçer gibi. sektörünün önde gelen, ödüllü mödüllü emlak değerlemecisidir kendileri. tabi ki mesai fazlası ödenmiyordu.

@harajuku ödense zaten o kadar rahat “beeeeellki lazım olursunuz hıııııh” diyemezdi :exploding_head:

1 Beğeni

@soner kesinlikle benimde anlamak istediğim o şekilde olması, ama bizim sektörde genlde esnek çalışma saatlerine uygun çalışacak birilerini aralar ki bu da, sabah tam saatinde mesaide ol ama akşam çıkışın esnek olsun, bu 7 de olabilir 8 - 9 - 10 da olabilir Allah versin. Mesaide söz konusu değil. Hiç değil. Hatta böyle yerler o kadar laçkadır ki birde şu şekilde cümleler kurulur ;

• Bu işin hamurunda var,bilmem ne hanım…
  • Eee… Pardon mesai ödememek mi fazla mesai yapmak mı? Hangisi hamurdan?

@SafetyFirst @Genba Hangi firmalar onlar bende istiyorum :star_struck: :star_struck: Zamanla evden de çalışılabileceğini umuyorum. Ancak onlarda beraberinde bence başka problem getirecektir… Zaman/iş yükü oranında sıkıntılar olacaktır.Habire evden deli gibi çalışmamız gereken bir düzen gelişmez inş :smile: Yola vereceğiniz zamanı oturun evden çalışın derler bu sefer maaazallah :japanese_ogre:

3 Beğeni

Yazılımda genel olarak sürekli ulaşılabilir olunması sorunsalı var. Yer gözetmeksizin çalışılması bekleniyor ve bunlar fazla mesai olarak kesinlikle algılanmıyor.
Belli bir tarihe kadar yetişmesi gereken bir yığın iş var. Tarih belirlenirken yığın dikkate alınmadığından (çoğunlukla), projede kaç kişi varsa yığın bölünüyor (genel olarak). Sonra da o tarihe kadar kesinlikle yetşitirmen bekleniyor. Bırakın fazla mesaiyi ben bir kaç gece uyumadan(gerçekten) çalışmıştım bu yüzden.:face_with_raised_eyebrow:

1 Beğeni

Bende de şöyle bir durum var, ki bu bütün karayolu imalatı işlerinde böyleymiş.
Ayda 2 gün izin hakkı, mesai 07:00 - 18:00, maaşın bir kısmı sigorta düşük gösterilip mesai gibi yatıyor.
Burada kanuna uymayan üç sey var mesela, ayda 4 gün izin hakkı, mesai 8 saaat yani 07:00 - 16:00 olması gerek ve sigorta prime esas kazanç tutarı ile net maaş birbirinin sabit çarpanı olmalı. Dolayısıyla günde 2 saat, ayda 22 saat ekstra sömürü söz konusu. Ki buna ekstralar konulmadı, sahada sorun olduğunda uzayan vardiyanın mesai ücretinin ödenmemesi, akşam saat 7’ye toplantı konulması ve en az 2 saat sürmesi gibi.
Bu esnek değil resmen pıranga yahu.

2 Beğeni