Eğim şapsız çatı yalıtımı

Arkadaşlar bir ürün çıkmış markasını şimdilik vermeyeceğim: bütüm karışımlı poliüretan bir malzeme, çatı yalıtımlarında yeni yeni kullanılıyor özellikle Toki şantiyelerinde. Sorun şu ki eğim şapı üzerine uygulanınca şap çatlama yapacağı gerekçesi ile kabul edilmiyor. Eğim betonu dökmeye kalkınca en az 30 cm beton isteniyor ki bu hem maliyetli hem de statik açıdan tekrar hesap gerektireceğinden dolayı satışını yaparken eğim şapı olmadan uygulanıyor diyorlar. Böylelikle eksi şap maliyetleri ile beraber sürme veya membran gibi uygulamalarla yarışabiliyor.
Çatı betonuna silim yapıp uyguladık tek kat bir astar çekip üzerine malzemeyi sürdüler. Üzerine keçe Xps hasırlı beton ÇAkıl klasik…
Böylelikle binanın çatı kaplaması altında asla ordan bir yere gitmeyecek su göletleri oluşturmuş olduk. Peki 10 yıl bir su göleti kapalı bir yerde kalırsa sonucu ne olacak bir bilen varsa sormak istedim. Özellikle bir Kimya mühendisi görüşüne ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkür ederim.

1 Beğeni

merhaba
eğim şapı için fazlasıyla geniş bir alana sahip yüzeyler için eğimsiz uygulamalar görmüştüm ancak bu uygulamalarda biriken suyun drene edilebilmesi için kendinden bolşuklu katmanlı yalıtım malzelemeleri kullanılmıştı. yalıtımın altında veya kaplamada herhangi bir eğim ya da boşluk bırakılmadan yapılan bir uygulama görmemiştim. hiçbirşey yapılamıyorsa döşeme betonunun kendisini eğimli döktüğümüz olmuştu. mümkünse incelemek için ürünün adını verebilir misin?
ben de öğrenmiş olurum.
teşekkürler.

Markasi Clever … bütüm poliüretan karisım malzeme

Konunu üzerinden çok zaman geçmiş ama belki işe yarar ; hiçbir eğim vermeden yalıtım yapılmasının pek sağlıklı olacağına inanmıyorum.Yalıtım üzerinde biriken suyu toplamadığınız müddetçe mutlaka katmanlara zarar verir.
Kış-yaz sıcaklık farklarından dolayı yalıtımın yüzeyinde oluşabilecek kılcal çatlaklarda biriktirdiğiniz su birkaç sene sonra betonarme döşemeye üzerinde birikmeye başlar.
Üstteki arkadaşın dediği gibi hiç değilse çatı döşemesinde eğim verilip dökülürse belki işe yarayabilir diye düşünüyorum.

2 Beğeni