Cumhurbaşkanı adaylarından beklentileriniz neler?

24 Haziranda hem cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekilliği seçimleri yapılacak.
Vaatler, sözler havada uçuşuyor. Polislere, öğretmenlere ek gösterge; emeklilere ikramiye; gençlere yurtdışı imkanları ya da vatandaşlık maaşı gibi gibi onlarca seçim vaadi duyuyoruz, okuyoruz…

Peki ya bu mühendisler, mimarlar, şehirciler daş mı yesinler :disappointed_relieved:
Bizim başımız kel mi? (evet, bazılarımızın olabilir, onu demiyorum :roll_eyes:)

Yani bize kim ne vaat ediyor?
Demokrasi, özgürlük, adalet vs vs genel taleplerimiz var, tamam da, hiç somut-ekonomik talebimiz yokmuş gibi davranıyoruz…

TMMOB desen “oy verin” demekten başka bir şey yapmıyor. Tamam hocam verelim de, neden?

Merak etmeyin, mumia bugünler için var :muscle:

Bu konu altında mühendis, mimar, şehir plancılar cumhurbaşkanı adaylarından veya partilerden beklentilerini yazıyor.

Buyrun başlayalım, şu güzel yaz günlerinin ilk talebi benden:

• Yıllık izin süreleri uzatılsın
    0-5 yıl arası çalışanların 14 olan yıllık izin süresi, 20 güne çıkarılsın!

Devamını siz getirin :wink:

Valla kim muhendislere yilda 3 ay izin hakki verirse oyum ona… (ogretmenlerden ne farkimiz var onlar atanmiyor e biz de işsiziz… onlar işe girince 3 ay yaz tatili aliyorlar mesai saatinden bahsetmiyorum bile)

Ha bi de yasadigim sehirde yasemin cicekleri bezeli genis kaldirimli sokaklar istiyorum.

1 Beğeni

Yıllık izin hakkı iş değiştirmeler göz önünde bulundurulmadan çalıştığın toplam süre üzerinden hesaplansın
Sıkça iş değiştirmiş biri olarak bu konudan epeyce muzdaribim :)

1 Beğeni

Şu normal mesai süresi dolunca autocad in kendini kapaması uygulaması güzel olurdu :)

4 Beğeni

Bir de meslek hastalıklarından epeyce muzdarip olan biri olarak (bel fıtığı,boyun fıtığı vs) şu konuya bir el atılsın artık. Erken emeklilik mi olur (40 iyidir mesela), evden çalışma izni mi olur (ki bu genel bir hak olsa fena olmaz :)),sürekli sağlık hizmeti zorunluluğu mu olur artık bilemem.

4 Beğeni

Hmm böyle sorunca hangisini desem ki diye düşündüm.

1. Pazartesi’ni tatil yapsın. Üstteki senelik izin taleplerine katılıyorum ayrıca.
    1.2 Emeklilik 45 yaş olsun.
  2. Kentlerde kaldırım yüksekliğini standart haline getirsin, bu en büyük beklentilerimden biri:) Yol değil, kaldırım medeniyettir.
  3. Formula 1 yayınını karasal yayın yapan bir TVye versin.
2 Beğeni

Son zamanlarda iyice moda olan,sirketlerin ise alimlarda uyguladiklari, guvenlik sorusturmasi uygulamasi yasaklansin. Zaten resmi olarak yapilmiyor fakat kisilern sosyal medya hesaplari izleniyor ornegin, bu tur uygulamalar denetlensin.
Sirketlerin yine yasal olarak degil ama kend iclerinde anlasmali olarak surdurdukleri kara liste uygulamasi var. Bir sebepten sorun yasadiklari calisanlari bu listeye ekliyorlar ve sektorde o kisinin calisma sansi tamamen ortadan kalkmis oluyor. Bu uygulama da son bulmali

1 Beğeni

patronluk müessesesi ortadan kalksın
kolektifler kurulsun (mimarlık mühendislik kolektifleri vs)

5 Beğeni

mimar ve mühendisler arasındaki husumet e bi son bulsun :)

3 Beğeni

@soner rekabet diyorsun değil mi, yoksa benim bilmediğim bir husumet mi var :roll_eyes:

@pamfilya bu emeklilik yaşını iyi akıl ettin ya, mezarda emeklilik şeysinden kurtulmak lazım

Bugünkü maaşımın, işe başladığım gün aldığım maaştan daha yüksek olduğu bir ekonomik düzen kursunlar istiyorum. (alım gücü açısından söylüyorum) :(

2 Beğeni

rekabet mi? hayır… bir mühendis mimarla rekabet edemez ama onları da hoşgörelim diyorum.
sonuçta mühendisler de insan bir yerde :)

Kıdem tazminatının kaldırılması konusunun gündemden kaldırılması hatta yok edilmesi sağlanmalı.
İşten kendi isteğiyle ayrılan çalışanlara da kıdem tazminatı verilmeli.

1 Beğeni

Sabah işe giden meslektaşlarımı gülümsetmek en büyük vaadim olabilir, bugün fark ettim ki mutsuz herkes. Tabiki gülümsetmek için söylenecek pek çok şey var. İlk aklıma gelen de bizlerden çalınan hafta sonlarımızı iade etmek . Kısacası hafta sonlarımıza özgürlük :)

4 mevsim ücretli 1 haftalık toplam 4 hafta izin.
Cumartesiler tatil.
Teknik bilimsel sosyal gelişim için 2 hafta ücretli izin.
Bu izinlerin dışında min. 3 hafta ücretli izin.

Vaaaaaaayyy beeeeee… :slight_smile:

1 Beğeni

iri olacak, diri olacak,…
şaka şaka önce insan olsun, incelikli biri olsun.

beklentilerim: (bitmez ama)

• maden mühendisliği mesleğini kaldırsın, diplomalarımızı toplatsın, bütün bölümleri kapatsın. yerimize işletme mezunlarını falan yollasın, biraz da onlar sürünsünler lan.
  • çalışmadan para kazanmayı yasaklasın. zenginliği ve lüksü kaldırsın. artı değeri alın terine iade etsin.
  • hayvanları ve ağaçları insandan üstün yapsın. dokunulmazlık versin.
  • inşaat yapmayı yasaklasın. beton dökmek cinayetle aynı cezada olsun ve 10 yıl boyunca yasaklansın.
  • herkese 2 ay zorunlu ağaç dikme yükümlülüğü getirsin ve vatani görev bu olsun.
  • çöp kovası dışında bir yere çöp atanları müebbetle yargılatsın.
  • yurttaşın da polise kimlik sorması ve gbt yapması zorunlu olsun.
  • işkence yapanı vatandaşlıktan çıkarsın, sınır dışı etsin.
  • silah taşımayı yasaklasın, bütün silahları toplatsın, ruhsatları kaldırsın.
  • kadına şiddeti en ağır şekilde cezalandırsın. tecavüzle tokat ayrılmasın, hepsine en yüksek ceza verilsin ve aynı muamele yapılsın. indirim yasaklansın. para cezası yasaklansın. cezayı paraya çevirme yasaklansın. şahitlik yasaklansın, iyi hal yasaklansın, kadına şiddet uygulayan birine doğrudan ya da dolaylı destek çıkanlar kadına hakaretle yargılansın.
  • kadına bayan diyenler toplansın, insanlı mars görevine gönderilsin.
  • konya ve rize yasaklansın. sakinleri çevre illere dağıtılsın.
  • benim böyle uzun metinler yazıp durmamı yasaklasın.
  • beni yasaklasın, en temizi o.

daha çok geliyor aklıma, şimdilik durayım. daha yazarım.

edit: devam ediyorum.

• tarikat ve cemaatleri yasaklasın. bütün binalarını yıksın. yurtlarını yıksın. evlerine ateşler salsın.
  • çocuk istismarı yapanları kayıtsız şartsız müebbetle cezalandırsın.
  • çocuk bakanlığı kursun. bakan en az 2 çocuk sahibi olsun ve pedagoji mezunu olsun.
  • her türden milliyetçiliği yasaklasın. herkeste her işte önce insan olma şartı aransın.
  • özelleştirme yasaklansın. özelleşen bütün kurumlar tekrar kamulaştırılsın.
  • taşeron sistemi kaldırılsın. taşeron kelimesi yasaklansın. bugüne kadar taşeronda çalışıp hak kaybına uğrayanlar tespit edilsin ve hakları tazminat olarak verilsin. ayrıca mağdur tazminatı ödensin.
  • özel medya denetlensin. rtük yapısı değiştirilsin. rtük’ü denetleyen sansür izleme kurulu oluşturulsun.
  • trt’nin bütün kanalları kapatılsın, sadece trt diye bir kanal kalsın ve sadece resmi duyuru yapsın.
  • herkese sendika üyeliği zorunlu olsun. sendikalar yasası düzenlensin, toplu sözleşme zorunlu olsun.
  • cumhurbaşkanlığı kaldırılsın. bütün yetki tbmm’de olsun. temsil için ihtiyaç olursa o anki tbmm başkanı görevlendirilsin.
  • başbakanlık kaldırılsın. bütün yetki bakanlar kurulunda olsun. kurulun başkanı sadece sözcü olsun.
  • herkese ilgili olduğu alanda demokratik kitle örgütü üyeliği zorunlu olsun.
  • dincilik yasaklansın. mezhep ayrımcılığı yasaklansın. mezhep üstünlüğü yasaklansın. ibadethane sayısı ihtiyaca göre belirlensin. din görevlilerinin siyaset yapması yasaklansın.
  • diyanet işleri küçültülsün. başkanı her dönem farklı bir inanç grubundan seçilsin. bu kurumun tek görevi inanç özgürlüğünü korumak ve ibadethaneler olsun. fetva falan verecekse önce bütün kuruldan geçirsin.
  • müftülükler kapatılsın. yerlerine her inanç grubundan görevli bulunan diyanet işleri birimleri açılsın.
  • imam-hatip liselerinden mezun olanların din görevliliği dışında meslek edinmesi yasaklansın.
  • kılık kıyafet özgürlüğü devlet güvencesine alınsın. kılık kıyafete karışanlara hapis cezası verilsin.
  • yök kapatılsın. bir daha kurulması yasaklansın. bütün üniversitelere idari ve mali özerklik verilsin.
  • öğrenci temsilcileri üniversite idaresinde söz sahibi olsun, yönetim kurulunda en az %20 temsiliyet verilsin.
  • ötk başkanları üniversite yönetim kurulunda diğer bütün üyelerle aynı oy ve yorum hakkına sahip olsun.
  • üniversite öğrenci kulüp/toplulukları özerk olsun. üstlerine rektörlük idaresinde kurul geçirilmesin. bir kurul olacaksa bile topluluk başkanlarından ve bir rektörlük temsilcisinden oluşsun.
  • akademisyenlerin sendikalaşması zorunlu olsun. akademik konseyler sendika ile birlikte çalışsın.
  • özel üniversiteler devletleştirilsin.
  • her düzeyde eğitim alan her öğrenciye kayıtsız şartsız karşılıksız yetecek miktarda burs verilsin.
  • özel hastaneler devletleştirilsin. bütün bütçe ve ihtiyaçları hazineden karşılansın.
  • sağlık kurumlarının hastalardan herhangi bir şekilde ve herhangi bir şey adına para alması yasaklansın.
  • ekonomide dış borcun her ay azalması zorunlu yapılsın. bakanlık her ay bir üst kurul tarafından denetlensin. borç ödenene kadar ithalat kısıtlansın.
    -…
    -…

Londra’dan bildiriyorum: Burada çalışma şartlarımızı anlattığım kişilerin tepkisi şöyle oluyor: “Bu tam bir kölelik sistemi”. Bizim mühendislerimiz de şeker yiyebilsinler, yurtdışında çalışma hayatımızdan bahsettiğimizde “Hey dostum keşke ben de Türkiye’de mühendis mimar şehir planlamacısı olabilseydim” desinler :):blush:

3 Beğeni