Cumartesilere özgürlük!

Neden ctesi calisiyoruz?
Maddi manevi karsiligini gercekten aliyor muyuz?
Artik bikmadik mi? Sıkılmadık mı?
Kimleri ne zamana kadar zengin etmeyi dusunuyoruz?
Ctesileri özgürleştirmenin zamanı gelmedi mi?
Nasil yapmaliyiz?
Nasil yapmaliyiz?
Ne yapmaliyiz?

Ozellikle bu konu ile ilgili biraz kafa yorup kollektif bir fikir uretmemiz gerekiyor diye dusunuyorum.

Ben bir oneri olarak ctesi gunu calisan herkesin mesela ise 1 saat gec gitmesini ve buna benzer ittatsizlik eylemlerini yapip mumiadan paylasmasini oneriyorum.
Bilmiyorum akliniza sizin de biseyler gelirse lutfen paylasin.

Kampanya yurutursek de ad onerim su olacak:

“Ctesi pazar kardestir. Ayiranlar kalleştir.” :slight_smile:
Lutfen fikirlerinizi paylasin! Biseyler yapalim artik…

10 Beğeni

Ben düzenli olarak ctesi leri çalışmıyorum ama projenin yoğun olduğu zamanlarda gece, gündüz, ctesi, pazar farketmiyor, canımıza okuyorlar. Tepem attığımda gidip tuvalete yarım saat falan tuvalette takılıyorum. Telefon, oyun falan derken zaman geçiyor ki kimse de birşey diyemiyor. Ne diyecekler ki zaten :slight_smile:
Böyle birşey de olabilir. İş yerinde daha yaratıcı mekanlar da bulunabilir tabi :slight_smile:
Bu arada slogana bayıldım
“Ctesi pazar kardestir. Ayrin da kalleştir.” :smiley:

2 Beğeni

Cumartesiler zaten fazla mesai yaptırmak için iş verenlerin iş güzarlığı kanımca. Çünkü yarım gün olan cumartesileri hiç zamanında çıkamıyorsunuz hep bir kaç saat fazla mesai kitleme oluyor. Sorduğunuzda ise cumartesi günleri aslında şantiyeler çalıştığı için bizimde ofiste çalışmamız gerektiğini söylerler ama yalandır bu, amaç sadece ve sadece fazla mesai kitlemek.

Eee birinde cumadan iş günü biten birini ofisi çağırmak var, diğer yandan hali hazırda ofiste olan elemana iki üç saat daha fazla iş yaptırmak altında koca günü kitlemek var.
Ayrıca cumartesi yarım gün çalışan elemana her cumartesi böyle kitleyebilirler ama cumartesi çalılmayan elemanı her cumartesi mesaiye çağıramazlar.
Laf etsen alttarafı 1-2 saat kaldın, bu işin hamurunda var derler ama giden sizin tüm gününüz olur.

O yüzden ne kadar geç gitsem de, zaten mesai yaptırmaya bu kadar meyilli olan düşüncede ellerine koz verip üstüne bi o kadar geç çıkmak zorunda kalıyorum. Mesai yapmak istemeyince “ eee bilmem ne hanim zaten gec geldiniz santiye bekliyor bu teslimi yapalim oyle cikalim.”

Hafta sonum bana kalsın gezeyim tozayım yada şu bu kursa gideyim bunu yapayım derdinden çok, evde otursan bile iş kafasından uzaklaşma derdindeyim. Çünkü ister cumartesi bir saatçik çalış o gün yine iş kafasına girmiş, o stresten uzaklaşamamış oluyorsun. O günü çöpe at. Cumartesi fazla mesai falan derken akşam üstü - akşam işten çıkınca koşa koşa plan yaptığınız arkdaşlarınızın yanına giderken bu hayatınıza-zamanınıza tecavüz ediliyormuş hissi ve o sinirle daha çok o kafayı atamıyorsunuz. Pazar sabah anca tamamen o kafadan çıkıp rahatlıyorum derken, bu sefer pazar akşamında pazartesi sendromu başlıyor. Rahat yok arkadaş. Ben direk cumartesilere ölüm diyorum. Direk cumadan o kafayı atmak, başka atmosferlere geçmek istiyorum :smiley:

Bence en güzeli cumartesi proje çizmemek. Hatta pazartesi bile. Gelip neyin var ne oldu deyince de performansım düşüyor dinlenemiyorum, çalışamıyorum demek.

2 Beğeni

@Lumulumuley ahahahah o tuvalet mevzusunu bende yapıyorum :smiley:

Sevgili mumia @theariza, benim demek istedigim topluca yapilabilecek bir eylemlilik… yani icerigi ne olur bilmiyorum. Ornegin patronun en sevdigi kalemini bir haftasonu yanlislikla dusurup kirmak olabilir. Veya fotokopi makinasini kazara bozmak… is guzarlik yapmanin envai cesit yolu var sonucta. Ben bundan onceki isimde ctesi yarim gun de calistim. O sündürülen 1-2 saatleri burunlarindan getirmenin yolu ve yontemi mutlaka bir yerlerde olmali diye dusunuyorum.

2 Beğeni

Katılıyorum yapalım süper olur, yapmayalım anlamında bir şey demek istememiştim. Sadece o plan herkes için çalışmayabilir :) Herkeşler birşeyler bulup paylaşsın bence… Kim ne yapıyor görelim, ilham olur :)

bence temel sebebi haftalık 45 saat rakamındaki çakallık. insani şartlarda bir çalışma ortamında 8’e bölünce bile 5 saat artıyor, canım sen ctesi de gel diyorlar.

2 Beğeni

En nefret ettiğim gündür cumartesi. Ben de pazartesi değilde bildiğin #CumartesiSendromu var.

1 Beğeni

Ben düzenli olarak tam zamanlı çalışmaya karşı olduğumdan rahatım :) siz de deneyin yıl olmuş 2018 tam zamanlı çalışmak nedir ya? Hayat freelancer olmakta :joy:

2 Beğeni

45 saati geçince de formül bulmuşlar. Maaşı cumartesileri düşmus olarak imzalatiyorlar işe girerken. Maaşının içinde cumartesi mesai olarak gözüküyor.

Ben cumartesi çalışmak istemediğim zaman genelde saçmasapan bir iş üretiyorum veya daha önce yapılıp biten işim yarım kalmış gibi. Ve bu işin çok önemli yapılması gerektiği izlenimi yaratıyorum. Patron iş kitlemeye kalkarsa da elimde çok önemli bir iş olduğunu ve onun üzerinde çalıştığımı söylüyorum. Sonrası boş boş internette takılma ;)

1 Beğeni

Sonuç yine çalışıyoruz cumartesileri …

1 Beğeni

Haftalık 45 saati doldurmak yasal bir zorunluluk , ona yapacak bişey yok.
Bence iş yavaşlatma en mantıklısı , işi yavaştan yapıp ofise pahalı yemekler söylenip ofis kasasından ödemesi yapılırsa çok sürmez…

3 Beğeni

2 haftada 1 pazar’ım vardı.ama 3 aydır o da yok. cumartesi neymiş :):)

2 Beğeni

@kaledoniyen şantiyecilik mi? :neutral_face:

1 Beğeni

Ben hic ctesi duzenli calisilan bir yerde çalışmadim tam olarak hayal edemiyorum. Ama su an calistigim bi
yerden yakin zamanda,maasini neredeyse iki katina yukselterek ayrilan bi arkadasim var. Iki ay olmadi, geri dönmeye çalışiyor. Tek nedeni bu degil elbette ama en önemlisi buymuş. :(( Plan yapmak imkansız olsa gerek. 4gun calismak neden olmasin diye tartisilirken bir yanda, bir yanda da neredeyse hic izin vermeyecekler

Aynı firmada 4.seneme başlamış durumdayım. Anlaşmamda cumartesi çalışmak yok ancak ofiste mesaiye kalındığı zamanlar tabi ki oldu,kabul ettik geçtik. Sorun şu ki, dönemsel olarak şehir dışı şantiye çalıştım cumartesi, bazen pazar olmak üzere…Ofiste ne iş varsa dönüp dolaşıp 2-3 kişi üzerinden ilerliyor. konsept, uygulama projesi, yaklaşık maliyet, bütçe, teklif, fiyat çalışması veeee tabi ki şantiye…yine başladık…pazar günü şantiyede ekip çalışıyor zaten yatılı düzen, patron pazar günü soruyor "niye evdesin?"iş bitirme yok (yani henüz görmedik) , ek ücret yok, araç yok , teşekkür yok…herkes mi böyle? hiç mi görev paylaşımı yok hep mi böyle gidecek merak ediyorum. İş varken ve devamı da olacakken iş değiştirmek de korkutmuyor değil hani…

4 Beğeni

Aslında tüm örnekler mevcut. Cumartesi çalışmayan ama maaş durumu sıkıntılı olan, yarım gün çalışıp maaş durumu iyi olan, çalıştığı günler için mesai alan vs. Önemli olan orada çalışırken kendi hayatınıza ne kadar zaman ayırdığınız ve/veya mesleki olarak yeni bir şeyler öğrenmeye ( kendinizi güncel tutma adına ) zamanınızın kalıp kalmadığıyla ilgili. Piyasa şu anda fazlasıyla durgun ama önünüzde yeni imkanlar varsa değerlendirmek akıllıca olacaktır. ( bence ) Çalıştığınız kurum dünden bugüne değişmeyecektir, patronların işleri görev bilmesi her zaman için var olmuştur. Şirket çalışanı olmuşsunuz artık ve deneyimlerimden yararlanarak söylüyorum ki düzen değişmeyecektir, tabi siz veya sizler çalışanlar olarak bunları değiştirmek için patrona baskı yapmadıkça. Bu baskıyı ise oluşturabilmek için bilgili ve donanımlı olup, vazgeçilmez olmanız gerekir. Bilgi her zaman güç’tür. Saygılar.

1 Beğeni